Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Mama mea are varsta de 68 ani , si in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Mama mea are varsta de 68 ani , si in prezent nu beneficiaza ...

Buna ziua,

Mama mea are varsta de 68 ani , si in prezent nu beneficiaza de nicio pensie deoarece are 14 ani, 8 luni si 3 zile in campul muncii.
La momentul actual nu are nici asigurare sau card de sanatate.

Va rog sa imi spuneti daca exista vreo modalitate de a beneficia de pensia sociala minim garantata si daca da, unde se pot depune actele.

Cu stima,
Sa-si cumpere vechimea lipsa pana la cei 15 ani stagiul minim de cotizare.
Costul este de 750 lei/luna x 4= 3.000 lei,Apoi va primi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 1125 lei/luna.
Va mulțumesc pentru răspuns.
Sa înțeleg ca abea după ce achita lunile necesare se va întocmi dosarul pentru pensie? Sau se face contractul cu casa de pensii pentru rate lunare și se da drumul la dosar in același timp?

Cu stima,
După ce se achită tot.Intr-o tranșă,sau in tranșe lunare.