Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, o persoană cu grad de handicap accentuat, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, o persoană cu grad de handicap accentuat, 56 de ...

Bună ziua, o persoană cu grad de handicap accentuat, 56 de ani, fără stagiu de cotizare la stat, poate primii pensia socială?
Mulțumesc
Nu.
Exclus asa ceva.
Nu exista in legislatie notiunea de “ pensie sociala “ , ci exista o indemnizatie sociala cuvenita pensionarilor carora , din calcule , le rezulta o pensie mai mica decat cea minima garantata de Stat ( azi , de 1125 lei ) . Diferenta intre pensia cuvenita si 1125 lei este indemnizatia sociala si este acoperita de la buget . O persoana care nu a cotizat la CAS , NU este asigurat pentru pensie , prin urmare nu i se cuvine pensie , chiar daca are un handicap . Poate - eventual - avea dreptul la un ajutor social , va interesati la Primaria de domiciliu , care ( in anumite conditii ) il acorda si plateste .
Persoanele încadrate în grad de handicap primesc o lunar o indemnizație.
Care au lucrat minim 15 ani primesc și pensie de asigurări sociale, iar care n-au lucrat rămân numai cu indemnizația, și restul beneficiilor acordate persoanelor cu handicap.

Indemnizația lunară pentru gradul accentuat este de 4 ori mai mare decât ajutorul social acordat de primărie, plus că li se decontează carburantul în valoare de 750 lei, au scutire de la plata impozitului pe proprietate, gratuitate nelimitat pe mijloacele de transport în mediul urban.
Dapix, utilizator