avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bună ziua. Copilul meu este la clasa pregătitoare ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bună ziua. Copilul meu este la clasa pregătitoare și mă confrunt ...

Bună ziua.
Copilul meu este la clasa pregătitoare și mă confrunt cu câteva probleme... abuzive și discriminatorii... le consider eu.
Doamna învățătoare a propus de Crăciun serbarea copiilor impunând ținută, și toți părinții am cumpărat ceea ce a spus, și a propus să vină și moș crăciun.... recomandat de ea, nouă n-i sa părut exagerat de scump moșul și un părinte a spus că cunoaște el un moș la un sfert de preț.Inainte cu câteva zile de serbare Doamna a anulat serbarea pe motive de probleme personale, și la insistențele părinților de a o înlocui alt cadru didactic care avea program cu ei,a refuzat categoric și a spus că suntem prea insistenți și nu ne pasă de problemele ei, CĂ EA NU POATE APAREA IN FAȚĂ COPIII FĂRĂ ZAMBET ȘI STAREA DEPRIMANTĂ justificând că are probleme cu mama ei, și serbarea este o activitate extrașcolară în care ea nu are nici o obligație.(toate celelalte clase au avut serbare)
În 'Saptamana altfel' toate clasele au plecat în excursie, a noastră nu (cred că din aceași problema personala), alegând alt program in care au fost implicați un număr de 5/22 de părinți fără ca majoritatea să știm, și au planificat activități de pictura in clasă cu unul din părinte, și cu alți alte activități. Hotărârea ne-a fost transmisă prin grup.
Are voie un părinte să țină activități cu copii în sala de clasă? Dacă Da, mă gândesc că trebuie făcut un contract de colaborare/voluntariat,cu școala? Să dețină un document/atestat că este aptă să susțină cu copii o activitate?
Copii de câte ori au vreo problema intre ei (fizica) se duc la doamna și îi spune, și ea îi face pârâcioși... eu personal răspuns doamnei îl consider o instigare la buling, pentru că au început să nu îi mai spună și să și rezolve cu agresivitate intre ei.... inclusiv al meu mi-a spus că nu mai spune nimic la doamna că îl face pârâcios, penibil etc.
Îmi puteți dă niște sfaturi și răspunsuri la întrebări?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandrarares , utilizator 22:57, 4 Martie 2023
Serbarile si excursiile sunt, intr adevar activitati extrascolare. Presupun, de obicei, acceptul si sustinerea parintilor, mai ales la clasele mici. Problemele dintre elevi, inclusiv fizice, presupun consiliere si implicare, mai ales din partea parintilor. Copiii fiind atat de mici, se incearca evitarea pedepselor si sanctiunilor. Este de apreciat implicarea psrintilor in activitatile extrascolare din timpul saptamanii altfel, iar pe viitor, daca va pricepeti la pictura, de ex, nu cred ca va va refuza nimeni in a contribui. Implicarea e benevola si nu cred ca un contract cu scoala va ajuta cu ceva. Incercati sa va educati mai mult copiii, in sensul de a nu se jigni sau lovi, si sa o sustineti pe invatatoare sa depaseasca problemele personale.
Se pare că răspunsul dumneavoastră este al unui cadru didactic.....o explicație împachetată frumos.......

Ayram Ayram a scris:

Serbarile si excursiile sunt, intr adevar activitati extrascolare. Presupun, de obicei, acceptul si sustinerea parintilor, mai ales la clasele mici. Problemele dintre elevi, inclusiv fizice, presupun consiliere si implicare, mai ales din partea parintilor. Copiii fiind atat de mici, se incearca evitarea pedepselor si sanctiunilor. Este de apreciat implicarea psrintilor in activitatile extrascolare din timpul saptamanii altfel, iar pe viitor, daca va pricepeti la pictura, de ex, nu cred ca va va refuza nimeni in a contribui. Implicarea e benevola si nu cred ca un contract cu scoala va ajuta cu ceva. Incercati sa va educati mai mult copiii, in sensul de a nu se jigni sau lovi, si sa o sustineti pe invatatoare sa depaseasca problemele personale.

Buna seara!
Daca sunteti mai multi parinti nemultumiti de comportamentul cadrului didactic,puteti merge sa vorbiti cu directorul institutiei de invatamant.Daca nu rezolvati problema si doriti sa mergeti mai departe,puteti face sesizare la inspectoratul scolar judetean.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadru didactic contestat de părinți minanika minanika Am o colega invatatore de care parintii sunt foarte nemultumiti, au depus la director diverse reclamatii, au fost luate masuri> inspectii, comisie de ... (vezi toată discuția)
Ce masuri se pot lua in ceea ce priveste comportamentul si atitudinea unei invatatoare fata de copii si fata de parinti? easz23 easz23 Buna ziua, Din pacate nu sunt singurul parinte care are nemultumiri privind comportamentul si atitudinea unei invatatoare. Copilul meu este in clasa a II a, ... (vezi toată discuția)
Copil orfan marginalizat la scoala de catre invatatoare Lacd Lacd Buna ziua! Am nevoie de parerea Dvs. intr-o problema mai delicata, acesta este si motivul ptr care m-am hotarat sa va scriu. De 6 ani, eu impreuna cu familia ... (vezi toată discuția)