Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Despre amortizarea la un pfa.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Despre amortizarea la un pfa.

Am 2 întrebări despre amortizarea fiscală la un pfa:
1, Am cumparat un laptop de 2900 lei dar eu nu vreau sa fac amortizare si vreau sa il deductez total anul acesta, se poate? sunt obligat sa fac amortizare? pentru un pfa fara angajați si neplătitor de tva
2, eu sunt instalator si am un pfa cu cod caen 4322, daca eu lucrez cu o persoana juridică si cumpar o centrală de peste 3000 lei, trebuie sa ii fac amortizare? sau pot sa o deduct total din prima? va rog urgent

george-neagu, moderator
1. Trebuie sa calculați amortizarea.
2. Dacă dumneavoastră prestati serviciu către un beneficiar, persoana juridica, adică cumpărați centrala și celelalte piese și apoi i-o montați la adresa lui, atunci nu o înregistrați în contabilitatea pfa-ului dumneavoastră ca mijloc fix (pentru care trebuie sa calculați amortizarea) ci o înregistrați ca marfa ca apoi sa i-o vindeți clientului. Va apărea trecuta pe factura pe care o sa i-o dați (conform devizului de materiale) alături de costul cu manopera.
george-neagu, moderator

george-neagu a scris:

1. Trebuie sa calculați amortizarea.
2. Dacă dumneavoastră prestati serviciu către un beneficiar, persoana juridica, adică cumpărați centrala și celelalte piese și apoi i-o montați la adresa lui, atunci nu o înregistrați în contabilitatea pfa-ului dumneavoastră ca mijloc fix (pentru care trebuie sa calculați amortizarea) ci o înregistrați ca marfa ca apoi sa i-o vindeți clientului. Va apărea trecuta pe factura pe care o sa i-o dați (conform devizului de materiale) alături de costul cu manopera.

MULTUMES MULT Toata ziua am cautat răspunsul,inca o intrebare: daca cumpar materiale de instalații cu valoare peste 3000 lei per produs, si le cumpar ca sa le am pentru firma, trebuie sa la trec in mijlocul fix? sau pot sa le trec ca deductibile? si prețul de 2500 lei trebuie sa fie pe un produs sau pe toata factura.?
eduard56463, utilizator
La prima intrebare vi s-a mai raspuns, iar a doua intrebare nu este clara. Ce inseamna formularea "daca eu lucrez cu o persoana juridică si cumpar o centrală..." ? Cumparatri centrala in scop propriu (pentru a o utiliza)?

atticusfortezza a scris:

La prima intrebare vi s-a mai raspuns, iar a doua intrebare nu este clara. Ce inseamna formularea "daca eu lucrez cu o persoana juridică si cumpar o centrală..." ? Cumparatri centrala in scop propriu (pentru a o utiliza)?

nu pentru mine, pentru persoana juridică, dar in contractul de prestării servicii am scris ca cumpar eu materialele si vreau sa le deductez pentru mine, si ma gândeam ca se considera mijloc fix pentru ca depășește 3000 lei chiar daca o cumpar pentru o persoana juridică
eduard56463, utilizator
Deci, dacă cumpărați cu factura doar pentru nevoile pfa-ului, adică de exemplu o scula (mașină de gaurit), și pe asta o veți folosi efectiv în activitatea pfa de a obține venituri, doar atunci (dacă trece de 2500 lei) trebuie sa calculați amortizarea.
Toate acele materiale cumpărate cu factura pe pfa și apoi folosite în activitatea pe care o prestati nu presupun calculul amortizării.
Adică de fapt amortizarea este recuperarea de către pfa a cheltuieli respective. V-am scris anterior ca la aceste feluri de bunuri (mijloace fixe sau consumabile) recuperarea cheltuielii o faceți direct de la client prin factura pe care i-o dați la finalul lucrării.
george-neagu, moderator