Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, unde trebuie trecute cheltuielile deductibile, ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, unde trebuie trecute cheltuielile deductibile, și amortizarea?

Pentru PFA-ul meu, deocamdată am depus declarații trimestriale, și declarația unică.
Dar, nu am făcut nimic pentru a marca cheltuielile deductibile, și amortizarea.
Am înregistrat facturile în programul Saga, iar pentru unele produse am marcat nedeductibil 50%. Celelalte cheltuieli ar fi deductibile, însă nu am completat niciun document în acest sens.
Mai mult, am cumpărat câteva echipamente electronice, unele peste 3000 RON, și acum trebuie să le trec la cheltuieli deductibile, dar am aflat că trebuie să fac o amortizare a cheltuielilor repartizată lunar, deoarece prețul mare nu justifică deductibilitatea îtr-un singur an.
Vă rog să îmi spuneți unde trebuie să înregistrez acele cheltuieli deductibile și amortizarea. Trebuie să completez un document, similar declarațiilor trimestriale?
Mulțumesc.
Petrovic, utilizator
Nu aveti ce declaratie sa completati in plus.
Doar pentru fiecare din mijloacele fixe (valoarea de achizitie de peste 2500 lei) veti intocmi fisa mijlocului fix, planul anual de amortizare in functie de durata normala de functionare din catalogul mijloacelor fixe, o fisa si in Jurnalul pentru operatiuni diverse se intocmesc pentru fiecare an in parte.
Pentru restul tipurilor de cheltuieli cu deducere totala sa limitata completati fisa la fiecare si in Jurnalul pentru operatiuni diverse.
Deci am de întocmit următoarele 4 documente?
- fisa mijlocului fix,
- planul anual de amortizare in functie de durata normala de functionare din catalogul mijloacelor fixe,
- catalogul mijloacelor fixe
- o fisa si Jurnalul pentru operatiuni diverse se intocmesc pentru fiecare an in parte.

Până la ce dată trebuie să întocmesc acestea?

george-neagu a scris:

Nu aveti ce declaratie sa completati in plus.
Doar pentru fiecare din mijloacele fixe (valoarea de achizitie de peste 2500 lei) veti intocmi fisa mijlocului fix, planul anual de amortizare in functie de durata normala de functionare din catalogul mijloacelor fixe, o fisa si in Jurnalul pentru operatiuni diverse se intocmesc pentru fiecare an in parte.
Pentru restul tipurilor de cheltuieli cu deducere totala sa limitata completati fisa la fiecare si in Jurnalul pentru operatiuni diverse.