avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, unde trebuie trecute cheltuielile deductibile, ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, unde trebuie trecute cheltuielile deductibile, și amortizarea?

Pentru PFA-ul meu, deocamdată am depus declarații trimestriale, și declarația unică.
Dar, nu am făcut nimic pentru a marca cheltuielile deductibile, și amortizarea.
Am înregistrat facturile în programul Saga, iar pentru unele produse am marcat nedeductibil 50%. Celelalte cheltuieli ar fi deductibile, însă nu am completat niciun document în acest sens.
Mai mult, am cumpărat câteva echipamente electronice, unele peste 3000 RON, și acum trebuie să le trec la cheltuieli deductibile, dar am aflat că trebuie să fac o amortizare a cheltuielilor repartizată lunar, deoarece prețul mare nu justifică deductibilitatea îtr-un singur an.
Vă rog să îmi spuneți unde trebuie să înregistrez acele cheltuieli deductibile și amortizarea. Trebuie să completez un document, similar declarațiilor trimestriale?
Mulțumesc.
Ultima modificare: Duminică, 24 Noiembrie 2019
Petrovic, utilizator
Cel mai recent răspuns: Petrovic , utilizator 01:02, 27 Decembrie 2019
Nu aveti ce declaratie sa completati in plus.
Doar pentru fiecare din mijloacele fixe (valoarea de achizitie de peste 2500 lei) veti intocmi fisa mijlocului fix, planul anual de amortizare in functie de durata normala de functionare din catalogul mijloacelor fixe, o fisa si in Jurnalul pentru operatiuni diverse se intocmesc pentru fiecare an in parte.
Pentru restul tipurilor de cheltuieli cu deducere totala sa limitata completati fisa la fiecare si in Jurnalul pentru operatiuni diverse.
Deci am de întocmit următoarele 4 documente?
- fisa mijlocului fix,
- planul anual de amortizare in functie de durata normala de functionare din catalogul mijloacelor fixe,
- catalogul mijloacelor fixe
- o fisa si Jurnalul pentru operatiuni diverse se intocmesc pentru fiecare an in parte.

Până la ce dată trebuie să întocmesc acestea?

george-neagu a scris:

Nu aveti ce declaratie sa completati in plus.
Doar pentru fiecare din mijloacele fixe (valoarea de achizitie de peste 2500 lei) veti intocmi fisa mijlocului fix, planul anual de amortizare in functie de durata normala de functionare din catalogul mijloacelor fixe, o fisa si in Jurnalul pentru operatiuni diverse se intocmesc pentru fiecare an in parte.
Pentru restul tipurilor de cheltuieli cu deducere totala sa limitata completati fisa la fiecare si in Jurnalul pentru operatiuni diverse.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare in registrul inventar si in fisa mijlocului fix LuceNera LuceNera Buna ziua. Mi-am infiintat de curand o PFA platitoare de TVA cu codul CAEN 4791 pentru un magazin online cu produse pentru animale (petshop). Pe scurt ... (vezi toată discuția)
Transpunere in registre a mijloacelor fixe big_bughy big_bughy Buna ziua, E primul an cand trebuie sa fac singur lucrul asta si sunt unele lucruri pe care nu le inteleg. Cum voi trece mijloacele fixe (valoare ... (vezi toată discuția)
Completare fisa mijloc fix popelisabeta popelisabeta Buna ziua, am un PFA apicol si as dori sa stiu cum se completeaza fisa mijlocului fix pentru o centriguga electrica si o masina de descapacit electrica ( ... (vezi toată discuția)