Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare fisa mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare fisa mijloc fix

Buna ziua,

am un PFA apicol si as dori sa stiu cum se completeaza fisa mijlocului fix pentru o centriguga electrica si o masina de descapacit electrica ( am inteles ca se completeaza pentru utilaje care depasesc valoarea de 2500 ron).?

Multumesc.
Gasiti pe net un model de fisa a mijlocului fix sau cumparati de la magazinele care vand imprimate tipizate.
Daca cele doua din exemplul dumneavoastra sunt doua componente ale aceluiasi utilaj (ele neputand sa functioneze unul fara altul) atunci formeaza un singur mijloc fix, completati 0o singura fisa si pe total trebuie sa respecte conditia de a fi peste 2500 lei. Aceasta valoare, in cazul dumneavoastra care presupun ca nu sunteti inregistrat ca platitor de tva, e valuarea cu tot cu tva din factura.
Daca sunt doua utilaje distincte, completati doua fise si separat trebuie sa respecte conditia de valoare peste 2500 lei.
Apoi cautati in catalogul mijloacelor fixe de pe internet de unde veti lua durata normala de functionare pentru aceste utilaje.
Apoi intocmiti un plan lunar de amortizare care se intinde pe toti anii de durata normala de functionare.
Veti completa si o fisa de cheltuieli diverse pentru cheltuiala cu amortizarea in care veti trece lunar valoarea de amortizat iar la sfarsit de an luati in calcul aceasta cheltuiala cand completati D200

Din acel catalog: 2.1.21.2. Masini, instalatii si utilaje pentru zootehnie. 8 ani
Aici sunt cuprinse ci masini, instalatii si utilaje pentru apicultura.