Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este normal ca în contractul de munca salariul sa fie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este normal ca în contractul de munca salariul sa fie 3000 lei ...

Este normal ca în contractul de munca salariul sa fie 3000 lei brut iar pe fluturașul de salariu,salariul sa apară cu suma de 4300 lei brut ?
La intrebarea dvs. retorica raspunsul este NU. Insa este posibil ca dupa incheierea CIM sa fi avut loc majorari de retributii, caz in care trebuia inchietate acte aditionale de modificare CIM.
Normal ar fi sa solicitati lamuriri fix de la angajator.
Si dacă nu exista nici un act adițional și angajatorul nu oferă un răspuns, ce explicație logica ar fi pentru acest fapt și anume diferenta dintre brut pe contractul de munca versus fluturaș de salariu? Poate fi diferenta datorita faptului ca angajatorul nu a trecut și în contract bonusuri ,libere legale lucrate sau weekenduri lucrate?poate fi asta o explicație legala ? Sau este ceva în neregula cu aceasta diferenta de brut ?
Nu este nicio neregula..daca ati lucrat in zile de sarbatoare legala, in zile de repaus saptamanal, ore suplimentare sau daca vi s-a acordat un bonus atunci salariul realizat este mai mare decat salariul mentionat in c.i.m.