Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune a unei mosteniri transfrontaliere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune a unei mosteniri transfrontaliere

Buna seara,
De curand sotia mea a decedat in Franta si trebuie sa dezbatem succesiunea, mostenitori fiind eu, in calitate de sot si cei 2 fii ai nostri. Problema este ca avem o casuta in Romania si un apartament in Franta. Putem face succesiunea in Romania (taxele fiind mai mici decat in Franta) ? Si daca putem face la notar sau trebuie mers in instanta?
Daca a mai dezbatut cineva succesiune in Franta, rog sa ma contacteze.
Multumesc.
De murit se poate muri și în aer și pe mare și, vorba englezului, in the middle of nowhere...

Pentru a stabili care sunt autoritățile competente să hotărască în ce privește succesiunea transfrontalieră, interesează, mai degrabă, pe unde ... a trăit. Sau, mai exact, interesează locul ultimei reședințe obișnuite / locul unde defunctul își avea reședința obișnuită în momentul decesului.
Vedeți art. 4 din Regulamentul (UE) nr. 650/2012 (și, dacă este cazul, art. 7, 10, 11)
romascanu, moderator