Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua, sunt in clasa a X-a profesionala și vreau ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua, sunt in clasa a X-a profesionala și vreau să continui ...

Buna ziua, sunt in clasa a X-a profesionala și vreau să continui din a XI-a cu seralul adică cu liceu zi după ce dau diferențele și apoi iau bacalaureatul și nu știu dacă fac așa pot sa intru in Jandarmerie sau Poliție deoarece am înțeles că îți trebuie bacalaureatul luat și 4 ani de liceu dar alții spun că îmi trebuie doar bacalaureatul, deci ce-i cunoscători dacă sunt la profesionala și în a XI-a dau diferențele și intru la liceu zi și iau bacalaureatul pot sa mai intru in Jandarmerie/Politie sau trebuie neapărat 4 ani de liceu? Vă mulțumesc pentru timpul acordat, la revedere!
In link-ul de mai jos scrie, citez: să fie absolvenți de liceu cu diplomă de bacalaureat; dovada absolvirii se face cu diploma sau cu adeverință din care să rezulte faptul că au susținut şi promovat examenul de bacalaureat;

Eu inteleg ca trebuie sa ai diploma de Bac*, nu scrie ca trebuie sa ai 4 ani de studii liceale

[ link extern ]