Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua, faptul ca Metrorex si RATB in Bucuresti ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua, faptul ca Metrorex si RATB in Bucuresti ofera abonamente ...

Buna ziua, faptul ca Metrorex si RATB in Bucuresti ofera abonamente gratuite doar elevilor din invatamantul public acreditat, si nu celor din cel privat acreditat, constituie cumva o forma legala de discriminare, si daca da ce articol ar putea incalca? Multumesc
Buna ziua!
Beneficiază de gratuitate elevii din învăţământul acreditat/autorizat, preşcolar, primar, gimnazial, liceal, special, profesional şi postliceal, care frecventează o unitate de învăţământ din Municipiul Bucureşti sau Județul Ilfov, pe baza cardului de transport încărcat cu abonament metropolitan valabil.
Nu scrie niciunde invatamant public sau privat.
[ link extern ]
Corect, asta am vazut si eu, dar in practica se refuza in ambele cazuri in absenta unui carnet de elev din invatamantul public.