Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua! NTSSM - din cate am inteles au fost ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua! NTSSM - din cate am inteles au fost abrogate in 2006. ...

Buna ziua!

NTSSM - din cate am inteles au fost abrogate in 2006.
Inteleg ca au fost inlocuite de alte norme, sau au fost "inglobate" in noua legislatie aparuta in 2006, premergator aderarii UE. (319, 1425 + altele)

Multumesc de opinie!
Normele specifice de protectia muncii au fost abrogate prin Legea ssm nr. 319/ 2006 si inlocuite de Cerintele minime de securitate si sanatate in munca pe mai multe sectiuni. In baza cerintelor minime, angajatorii au obligatia intocmirii instructiunilor proprii ssm pentru a respecta prevederile legii,
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
e) să elaboreze instrucţiuni proprii, în spiritul prezentei legi, pentru completarea şi/ sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ţinând seama de particularităţile activităţilor şi ale locurilor de muncă aflate în responsabilitatea lor.
Dl. Popa Gheorghe

Multumesc!