Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua!am o intrebare in legatura cu concediul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua!am o intrebare in legatura cu concediul legal de odihna ...

Buna ziua!am o intrebare in legatura cu concediul legal de odihna .Seful locului de munca poate sa te oblige să-l iei cand vrea el?suntem aprox 8 femei si inca nu dorim concediu dar seful a zis ca face bilețele si tragem la sort si obligatoriu mergem .Cat este de legal ,ce drepturi avem??
Buna ziua!
Nu sunteti obligata sa luati concediu atunci cand nu doriti.Cadeti de comun acord cu angajatorul.
(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.

[ link extern ]
Poate un angajator să-și oblige salariații să își ia concediu de odihnă?
www.avocatnet.ro/articol_589...