Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general INREGISTRARE FACTURA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

INREGISTRARE FACTURA

Buna ziua!
Am o problema in ceea ce priveste o factura de la un furnizor.Factura este in valoare de 595RON, iar chitanta este de 500 RON ,restul de 95 reprezinta TVA dar cu taxare inversa.Intrebarea mea este cum ma inregistrez cu ea,cum sting fact.respectiva si ce reprezinta TVA cu taxare inversa.
ar trebui sa-ti inregistrezi tva si in jurnalul de vanzari si in cel de cumparari, sa compensezi cele doua tva-uri si sa-ti ramana de plata la furnizor numai baza facturii, in cazul tau 500 lei
taxarea inversa o gasesti in codul fiscal la capitolul tva