Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se pot reține două sancțiuni de 10 % în același ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se pot reține două sancțiuni de 10 % în același lună? se ...

se pot reține două sancțiuni de 10 % în aceeași lună unui salariat?
se poate reține 10 % dacă salariatul a refuzat să semneze comunicarea deciziei de Sancționare? am trimis prin poștă, dar nu l-au găsit acasă
sexu, utilizator
Angajatul nu poate fi sanctionat de doua ori pentru aceeasi fapta. Daca refuza semnarea deciziei de sanctionare nu se poate retine o abatere disciplinara.
Comunicarea se preda personal salariatului, cu semnatura de primire, ori, in caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.

Ați încheiat un proces verbal cu privire la refuz dacă ați vrut s-o predați personal?
Bună ziua, sunt două sancțiuni distincte, de 10 % total 20 %

Mihail Croitoru a scris:

Angajatul nu poate fi sanctionat de doua ori pentru aceeasi fapta. Daca refuza semnarea deciziei de sanctionare nu se poate retine o abatere disciplinara.

am încheiat un proces verbal cu doi martori cu refuzul, oricum nu ne poate da în judecată deoarece nu are decizia de Sancționare, nu?

a refuzat s[ semneze de primire ,iar prin poștă degeaba am trimis ,că nu a fost acasă și nici nu a mers la oficiul poștal după decizie
Manuela Rășină, administrator
S-a intors confirmarea de la posta ?