Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea nr. 283/2022 modifică și completează Codul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea nr. 283/2022 modifică și completează Codul Muncii la ...

Legea nr. 283/2022 modifică și completează Codul Muncii la articolul 17 cu obligația angajatorilor de a insera în contractele individuale de muncă suportarea de către angajator a asigurării medicale private, a contribuțiilor suplimentare la pensia facultativă sau la pensia ocupațională a salariatului, în condițiile legii, precum și acordarea, din inițiativa angajatorului, a oricăror alte drepturi, atunci când acestea constituie avantaje în bani acordate sau plătite de angajator salariatului ca urmare a activității profesionale a acestuia, după caz.

Aceasta obligatie se aplica si firmelor care au incheiat un Contract Colectiv de Munca in care acestea sunt precizate?

Va multumesc!
Da, intrucat textul de lege nu face distinctie intre sc cu ccm si sc fara ccm.