Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As dori să mi comunicați dacă perioada pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As dori să mi comunicați dacă perioada pentru creșterea copilului ...

As dori să mi comunicați dacă perioada pentru creșterea copilului cuprinsă între 08.04.2003 -08.04.2005 este considerată stagiu de cotizare recunoscut de casa pensii , la depunerea dosarului de pensionare , deci dacă este asimilată contributivitate sau doar vechime la pensie. Din cuprinsul art.49 din Legea nr. 263/2010 nu imi dau seama .Vă mulțumesc!
Vă mulțumesc,
se asimilează stagiului de cotizare ca perioada necontributiva
Multumesc frumos.Să înteleg că este suficient dacă ai 33 ani cotizați + 2 ani ca perioadă necontributivă și ar fi exact 35 ani cum este prevăzut în lege ca stagiu complet de cotizare ; sau pentru stagiu de cotizare se i a în calcul doar cei 33 de ani ?
Se ia tot pentru limita de varsta.