avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As dori să mi comunicați dacă perioada pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As dori să mi comunicați dacă perioada pentru creșterea copilului ...

As dori să mi comunicați dacă perioada pentru creșterea copilului cuprinsă între 08.04.2003 -08.04.2005 este considerată stagiu de cotizare recunoscut de casa pensii , la depunerea dosarului de pensionare , deci dacă este asimilată contributivitate sau doar vechime la pensie. Din cuprinsul art.49 din Legea nr. 263/2010 nu imi dau seama .Vă mulțumesc!
Vă mulțumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:06, 16 Martie 2023
se asimilează stagiului de cotizare ca perioada necontributiva
Multumesc frumos.Să înteleg că este suficient dacă ai 33 ani cotizați + 2 ani ca perioadă necontributivă și ar fi exact 35 ani cum este prevăzut în lege ca stagiu complet de cotizare ; sau pentru stagiu de cotizare se i a în calcul doar cei 33 de ani ?
Se ia tot pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul stagiu de cotizare realizat sorineldobre sorineldobre Va rog sa-mi dati o consultatie gratuita referitor la calculul vechimii in munca. Am acum (2011) 25 de ani stagiu de cotizare la pensie in sistemul de stat. ... (vezi toată discuția)
Despre pensie vladnicolae1955 vladnicolae1955 am lucrat 19 grupa 2,alte servicii 10 ani,3ani scoala militara,cind pot iesi la pensie? nascut 11.11.1955. (vezi toată discuția)
Care sunt cele mai avantajoase conditii pentru pensionarea anticipata? irinairina13 irinairina13 Buna ziua, Puteti sa-mi raspundeti, va rog, la urmatoarele intrebari: 1. Un barbat nascut in anul 1952 la cati ani se poate pensiona anticipat? In cazul ... (vezi toată discuția)