avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o opinie juridica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o opinie juridica privind ...

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o opinie juridica privind urmatoarea speta:

In anul 2019 am construit o cladire fara autorizatie de construire, anul acesta pentru a intabula aceasta cladire am mers sa ridic in baza unui raport de expertiza certificat de edificare de la primarie. In urma solicitarii directia de taxe si impozite mi-au calculat retroactiv impozitul incepand cu anul 2019 pana in prezent.
Este legal sa aplice impozit retroactiv?

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Mihail Croitoru , Avocat 14:15, 16 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, da, de la data edificarii cuprinsa in raport datorati impozit.
Va multumesc mult pentru raspuns! As vrea sa imi confirmati daca dispozitiile legale in baza carora pot aplica acest impozit sunt urmatoarele :
Art. 461 alin. 2 coroborat cu art. 461 alin. 4 din Codul fiscal
Asa este. Aceste articole invocate de dvs sunt incidente.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata impozit cladire fara autorizatie de constructie gos_ gos_ Buna ziua Am construit o casa pe un teren care a fost parcelat in mai multe loturi si care nu are nici in momentul acesta autorizatie de constructie si nici ... (vezi toată discuția)
Intabulare constructie noua poparoxy poparoxy Este adevarat ca o constructie noua se poate intabula din oficiu in 5 ani daca locatarii fac dovada locuirii in spatiul respectiv? (vezi toată discuția)
Obtinere acte constructie adi_pva adi_pva In anul 2014 am construit o locuinta, anexe etc. pe teren proprietate personala. Terenul este in extravilanul orasului. Am facut cerere la UAT pentru ... (vezi toată discuția)