Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o opinie juridica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o opinie juridica privind ...

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o opinie juridica privind urmatoarea speta:

In anul 2019 am construit o cladire fara autorizatie de construire, anul acesta pentru a intabula aceasta cladire am mers sa ridic in baza unui raport de expertiza certificat de edificare de la primarie. In urma solicitarii directia de taxe si impozite mi-au calculat retroactiv impozitul incepand cu anul 2019 pana in prezent.
Este legal sa aplice impozit retroactiv?

Va multumesc !
Buna ziua, da, de la data edificarii cuprinsa in raport datorati impozit.
Va multumesc mult pentru raspuns! As vrea sa imi confirmati daca dispozitiile legale in baza carora pot aplica acest impozit sunt urmatoarele :
Art. 461 alin. 2 coroborat cu art. 461 alin. 4 din Codul fiscal
Asa este. Aceste articole invocate de dvs sunt incidente.