Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.M
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.M

Ce se poate face in cazul in care angajatorul nu recunoaste ca este la el cartea de munca ?Am semnat un contract,dar nu am primit un exemplar
Acum cat timp l-ati semnat? A fost inregistrat la ITM? Daca da, nu putea sa il inregistreze fara cartea dv de munca, ceea ce demonstreaza clar ca este la el
Insa daca nu l-a inregistrat la ITM nu prea aveti cum sa faceti dovada ca i-ati inmanat cartea de munca decat cu martori. Daca ati semnat contractul de mai bine de 20 de zile si nu v-a inmanat un exemplar, va puteti adresa ITM-ului, printr-o plangere.
normal, la semnarea CIM, un exemplar din acesta va revine dv. cartea de munca se preda angajatorului in vederea inscrierii mentiunilor cu privire la raporturile de munca, sau, dupa caz acesta o preda ITM-ului local care face aceste mentiuni. in cazul dv. va puteti adresa ITM-ului local cu o cerere in care sa specificati numele angajatorului, data aproximativa a incheierii CIM si faptul ca s-a predat cartea de munca in vederea completarii.
La angajare nu ati semnat o hartie ca aveti carnet de munca si il lasati angajatorului?
Se poate verifica in Revisal daca atunci cand a fost transmis a completat la carnet de munca.

Dvs. trebuie sa primiti un exemplar al CIM in original,inregistrat la ITM.
Am semnat contractul imediat dupa angajare( octombrie 2008) ,dar nu stiu daca a fost inregistrat
Din iunie 2009 nu am mai avut de lucru ( in transort) si am stat acasa asteptand sa treaca perioada critica si sa fiu chemat la lucru ,dar acest lucru nu s-a mai intamplat...nici salariul pe ultima luna de lucru nu l-am primit,dar problema este ca nu am nicio dovada si nu stiu de unde sa incep
Ma intereseaza in primul rand sa-mi gasesc cartea de munca
Multumesc
PAS22 a scris:

Acum cat timp l-ati semnat? A fost inregistrat la ITM? Daca da, nu putea sa il inregistreze fara cartea dv de munca, ceea ce demonstreaza clar ca este la el
Insa daca nu l-a inregistrat la ITM nu prea aveti cum sa faceti dovada ca i-ati inmanat cartea de munca decat cu martori. Daca ati semnat contractul de mai bine de 20 de zile si nu v-a inmanat un exemplar, va puteti adresa ITM-ului, printr-o plangere.

Se inregistreaza contractele si fara carnetul de munca. Ganditi-va ca sunt cazuri in care carnetele sunt tinute si cate o luna la ITM pentru verificari asta ar insemna ca angajatul sa stea fara serviciu o luna pana isi primeste carnetul, nu?