Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,vreau să cumpăr o casa eu dau banii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,vreau să cumpăr o casa eu dau banii toți,iar în ...

Bună ziua,vreau să cumpăr o casa eu dau banii toți,iar în viitor prietena mea vrea să participe și ea la investiție adică să-mi restituie jumătate din valoarea casei când o să aibă bani și după să investim în continuare la fel amândoi.Intrebarea mea este cum pot eu sa fac ceva legal înainte să intabulez casa, să o trec de la început cu 50% ?parte din casa dar sa am ceva act cum că mi-ar restitui jumătate din valoarea casei sau care ar fi cea mai bună soluție . Aștept soluții de la dvd.Multumec anticipat
Cea mai bună soluție este să intabulați casa pe numele dvs, dacă tot dați toți banii. E bunul dvs., nu sunteți căsătoriți și vă mai spun ceva - viața bate filmul. Așa că, nu vă complicați acum cu acte etc.
Mulțumesc mult pt răspuns,mă gândeam că există o soluție înainte să intabulez,idea era că sa nu mai intabulez încă odată după ce îmi dădea jumătate din sumă.
Cumpărati doar dvs imobilul, iar când prietena va dispune de jumătate din suma, ii puteți vinde 1/2 din bun, devenind coproprietari
raluk0207, utilizator
Și totuși revin,chiar nu ar fi nici o soluție,de exemplu o declarație din partea ei cum că se angajeaza să îmi restituie jumătate din sumă în timp de.... și după să investim împreună la acel imobil că mai trebuie băgați ceva bani in ea de aia nu as mai plăti încă o dată o intabulare pe amândoi.Multumesc
Cum să plătiți întregul și sa treceți 50%!?
Mai vreți și soluții pentru așa ... țeapă?
Ori e naivitate (că să nu-i zic altfel) ori...
Dacă vreți să cumpărați împreună (50%-50% sau alte proporții) dar unul nu are bani, atunci se împrumută. Fie de la bancă, fie îi împrumutați chiar dvs. prin act autentic, astfel încât să aveți și ce executa (cota parte) în cazul în care împrumutul nu vi se restituie la termenul stabilit.
romascanu, moderator