Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... dizolvare asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

dizolvare asociatie

Buna ziua. As dori sa aflu ce acte imi trebuie pentru a cere la judecatorie dizolvarea unei asociatii in baza hotararii Adunarii Generale. Multumesc
Buna ziua.
Analizez si eu acum un asemenea situatie si de aceea sunt cat de cat interesat in discutii pe tema aceasta .
Deci,conform OG nr.26/2000 republicata,la Judecarie ,pentru dizolvarea unei asociatii,se depun (in copie) :
-statutul asociatiei,hotararea hudecatoreasca de infiintare,hotararea Adunarii Generale de dizolvare,certificatul de inregistrare fiscala si numirea lichidatorului judiciar (tot in cadrul Hotararii AG).Mentionez ca fara numirea unui lichidator judiciar autorizat,instanta poate respinge cererea de dizolvare .Referitor la Hotararea A.G.,in forma initiala aceasta prevedea ca trebuie depusa in 15 zile de la semnare ,la Judecatorie,IN FORMA AUTENTICA. Insa ,prin actuala forma a ordonantei,modificata in 2005,la art.57 nu mai apare si forma autentica a Hotararii A.G.. Cu stima.
Ca completare la primul mesaj, pe langa actele mentionate ,cred ca mai trebuie completata si o cerere tip catre Presedintele Judecatoriei, pentru atasarea actelor,altfel actiunea nu ar avea obiect .
Multumesc.
Buna ziua .
Deci,conform OG nr.26/2000 republicata,la Judecarie ,pentru dizolvarea unei asociatii,se depun (in copie) :
-statutul asociatiei,hotararea hudecatoreasca de infiintare,hotararea Adunarii Generale de dizolvare,certificatul de inregistrare fiscala si numirea lichidatorului judiciar (tot in cadrul Hotararii AG).Mentionez ca fara numirea unui lichidator judiciar autorizat,instanta poate respinge cererea de dizolvare .Referitor la Hotararea A.G.,in forma initiala aceasta prevedea ca trebuie depusa in 15 zile de la semnare ,la Judecatorie,IN FORMA AUTENTICA. Insa ,prin actuala forma a ordonantei,modificata in 2005,la art.57 nu mai apare si forma autentica a Hotararii A.G.. Cu stima.
Hotararea AGA poate fi si sub forma de data certa, restul este asa cum a spus si colegul bote marius.