Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Există asociații de proprietari în care nu există ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Există asociații de proprietari în care nu există organe ...

Există asociații de proprietari în care nu există organe de conducere. Cum pot fi determinate să îsi aleagă comitet executiv, președinte și cenzor, dacă Legea nr. 196/2018 nu oferă instrumente legale autoritătilor locale, în acest sens? Nu există sancțiuni. Deși legea prevede că sunt "obligatorii". Doar pentru nedeschiderea contului bancar există sanctiuni.

puimicc a scris:

Există asociații de proprietari în care nu există organe de conducere. Cum pot fi determinate să îsi aleagă comitet executiv, președinte și cenzor, dacă Legea nr. 196/2018 nu oferă instrumente legale autoritătilor locale, în acest sens? Nu există sancțiuni. Deși legea prevede că sunt "obligatorii". Doar pentru nedeschiderea contului bancar există sanctiuni.

Convocați adunarea generala și alegeți, presedintele ,comitetul Executiv, cenzor. Trebuie sa fie de acord și persoanele alese
Dezinteresul e foarte mare. Primaria nu ii poate forta?
Manuela Rășină, administrator
Vedeti dv ca nu se poate face cu forta nimic si practica nu are legatura cu realitatea si cu legea.
Ca sa existe un inceput faceti o plangere la primarie care ar trebuie sa aibe un compartiment pentrru asociatii de proprietari care e posibil sa nu existe nici ala.
Apoi convingeti cativa vecini sa va voteze presedinte si mai apoi inca 2 de un comitet si unul cenzor .
Odata alesi luati-o incet ca daca le cereti multe se simt ca la serviciu si nimeni nu vrea un serviciu in plus si gratuit.
Cat de mare asociatia dv ? Cat de mare e orasul in care sunteti?
Primaria nu are ce sa forteze, este o asociatie prin vointa celor care se constituie. Insa legea 196/2018 spune asa :
Articolul 50
Acordul de voință al asociației de proprietari se realizează:
a) în adunarea generală a asociației de proprietari sau
b) în baza declarațiilor scrise și semnate ale fiecărui proprietar.

Deci se poate si fara organe de conducere, doar sa stringeti la fiecare problema in parte declaratiile scrise ale fiecarui proprietar.

Secţiunea 1 Procedura de înființare și înregistrare a asociațiilor de proprietari
Articolul 11
(2) Consecințele neluării măsurilor de organizare și funcționare cu privire la administrarea și gestiunea proprietății comune sunt în răspunderea juridică a tuturor proprietarilor sau a reprezentanților acestora, după caz.

Legal veti raspunde, fiecare, conform codului civil. Nu vine nimeni din afara asociatiei, pe un cal alb, sa faca "ordine". Cineva trebuie sa-si asume. Pentru administrare se gasesc firme specializate, Cenzor puteti angaja. Sa-si asume cineva macar functia de presedinte.

puimicc a scris:

Dezinteresul e foarte mare. Primaria nu ii poate forta?

Exista sanctiuni in aceasta privinta?