Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Există asociații de proprietari în care nu există ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Există asociații de proprietari în care nu există organe ...

Există asociații de proprietari în care nu există organe de conducere. Cum pot fi determinate să îsi aleagă comitet executiv, președinte și cenzor, dacă Legea nr. 196/2018 nu oferă instrumente legale autoritătilor locale, în acest sens? Nu există sancțiuni. Deși legea prevede că sunt "obligatorii". Doar pentru nedeschiderea contului bancar există sanctiuni.
Nu exista sanctiuni, daca toata lumea se codeste, numai ca va veti descurca din ce in ce mai greu.
Uitati ce scrie un avocat :
[ link extern ]
Sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala care detine autoritatea si competenta sa impuna convocare adunare generala si alegere echipa manageriala
Exista temei legal pentru ca serviciul mentionat sa impuna convocarea adunarii generale si alegerea comitetului? Cui sa impuna? Si cum, daca nu exista sanctiuni?

ynocentta a scris:

Sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala care detine autoritatea si competenta sa impuna convocare adunare generala si alegere echipa manageriala

puimicc, utilizator