Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: - la ...

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:

- la parterul blocului opereaza o firma de birotica unde au un spatiu de depozitare;
- acestia au primit acordul din partea proprietarilor pentru a construi/folosi depozitul respectiv si obtinut avize de la primarie pentru functionarea acestuia;
- pe terenul din spate blocului, la o distanta de aproximativ 10 m liniari(trotuarul din jurul proprietatii), acestia au construit o rampa de incarcare;
- sub rampa de de incarcare trec conductele de apa ce apartin asociatiei de proprietari si ajung la racordul companiei de apa;
- din cauza masinilor de tonaj ridicat s-au tot deteriorat conductele de apa provocand pierderi suportate de catre proprietarii asociatiei;
- conductele au fost inlocuite de 2 ori din banii locatarilor, dar problemele au reaparut din cauza operatiuniule de incarcare/descarcare a firmei de birotica;
- s-a incercat o discutie amiabila cu firma de birotica in care i-am instintat ca aceste daune apar in urma traversarii bucatii respective de asfalt a masinilor de tonaj ridicat, dar acestia refuza sa participe sau sa despagubeaza lucrarile de reparare

Intrebarea pe care vi-o adresez dumneavoastra este urmatoarea: putem dpdv legal sa obligam firma respectiva sa despagubeaza/repare daunele provocate de camioanele lor? bucata de trotuar(teren) din spatele blocului este considerata proprietate comuna/publica?

Va multumesc!
Fiți ceva mai explicit, branșamentul furnizorului de apă, unde e contorul, nu e la limita de proprietate? Adică lingă bloc?
latka, utilizator
Daca spatiul comercial este la parterul blocului atunci asociatia de proprietari poate revoca acordul dat si imputa costurile,
Nu trebuie sa discutati amiabil ci doar sa ii notificati asupra pagubelor produse. Orice acord dat se poate revoca.
Intrucat bransamentul pana la contorul de bransament intra in proprietatea firmei de apa presupunem ca acestia au reparat tevile dar v-au imputat costurile desi nu sunteti responsabili de pagube.
Rugati firma de apa sa precizeze cauza stricaciunilor si in baza facturilor repartizat toata suma fara discutii spatiului comercial.
La 90 zile ii actionati in judecata si le solicitati suma si penalizarile aferente.

Totodata incercati sa faceti treaba buna daca tot platiti. Daca ati observat in Bucuresti in unele cand sapa cei de la RADET si APA Nova tevile sunt printr-un tunel de beton cu capac de beton. Adica sapi si dai de un fel de tunel de beton pe toata lungimea tevilor.
Chiar si asa doar in pamant nu cred ca au fost bagate la adancimea necesara daca tot sunt afectate de greutatea masinilor.
Pentru rampa aceea au autorizatie ? Pamantul este sau nu proprietatea blocului? Intreb de cei 10 metri liniari.
w_v_w_v, utilizator