Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună seara! Un pieton implicat într-un accident ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună seara! Un pieton implicat într-un accident rutier care ...

Bună seara! Un pieton implicat într-un accident rutier care circula pe partea dreaptă a carosabilului in aceeași direcție cu cea a conducătorului auto, are parte de vină în accident ? Mulțumesc!
Pietonul poate să aibă întreaga vină a producerii accidentului de circulație

Loredana40 a scris:

Bună seara! Un pieton implicat într-un accident rutier care circula pe partea dreaptă a carosabilului in aceeași direcție cu cea a conducătorului auto, are parte de vină în accident ? Mulțumesc!

Da, poate. Dar depinde de multe aspecte vinovăția și procentul acestuia. Pentru sfaturi gratuite ne puteți contacta în privat.