Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuie sa facturez cu tva la vânzarea mașinii?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuie sa facturez cu tva la vânzarea mașinii?

Buna ziua,

Sunt persoana juridică, doresc sa achiziționez un autovehicul prin leasing financiar de la o persoana fizica de unde nu se poate deduce TVA-ul, eu dacă vreau sa vând mașina, indiferent predare leasing sau nu, eu trebuie sa vând mașina + TVA?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Daca firma dvs. e platitoare de tva , factura de vanzare pe viitor o emiteti cu tva. Doar daca vindeti unei firme din UE facturati in regim de scutire. Ptr. livrari in RO , facturati cu tva vanzarea indiferent de calitatea clientului ( persoana fizica sau juridica).