Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Raspuns sentinta civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Raspuns sentinta civila

Ce inseamna mai exact:

"Tip soluție: Respinge cererea
Soluția pe scurt: Admite excepţia necompetenţei internaţionale a instanţelor române, invocată de către pârât. Respinge, cererea de chemare în judecată, având ca obiect acţiune în constatare, formulată de către reclamant, în contradictoriu cu pârâtul, ca nefiind de competenţa instanţelor române. Obligă pe reclamant la plata în favoarea pârâtului a cheltuielilor de judecată ocazionate în cuantum de 5000 lei, cu titlu de onorariu avocaţial. Cu drept de a formula recurs în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea urmând a fi depusă la Judecătoria X. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, ........"

Pârâtul trebuie sa plateasca ceva?
diadora.74.sb, utilizator
Ass cum rezulta cheltuielile au fost stabilite în sarcina părții care a pierdut procesul adica in sarcina reclamantului.
Multumesc