Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator- Angajat? Nu numai cel asociat unic, si ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator- Angajat? Nu numai cel asociat unic, si unde sunt 2 asociati, 2 administratori.

Este posibil ca un administrator sa fie angajat? si nu ma refer la administrator-asociat unic, ci la situatia in care sunt 2 asociati si unul e administrator, sau sunt 2 asociati, si ambii administratori?am citit tot ce am gasi pe forum , dar se refera doar la asociat unic.ori mai sunt si alte situatii.multumesc muuult.;)
Din propria experienta pot sa spun, ca se poate.
Se poate, chiar daca e ilogic si, strict juridic vorbind functia de administrator e incompatibila cu caracteristicile contractului de munca... Anul trecut a fost introdusa si ocupatia de administrator de societate comerciala si, cum la SA e interzis expres, s-a concluzionat de aici plus de la faptul ca dispozitiile ref administrarea SA nu se aplica la SRL, ca la SRL se pot angaja administratorii. Deci da, practic vorbind se poate. Nu cred ca va intereseaza divagatiile juridice din rest :).
L31/19903) Pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca. In cazul in care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului.
Acest articol se refera strict la SA? de unde stiu , pt ca Titlul legii este pentru S.C., si nu la toate notarile se specifica pt S.A/ S.R.L.?ce denota clar ca este doar pentru S.A. si nu pentru un SRL, ceea ce ma intereseaza pe mine
Foarte simplu. Articolul 137^1 din care ati citat este plasat in capitolul "Societatile pe actiuni", sectiunea III "Despre administrarea societatii", subsectiunea I "sistemul unitar".
E legal ca administratorul sa fie angajat.