Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare legea 31
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare legea 31

a aparut legea 441/2006 prin care se modifica lg. 31/1990 si lg. 26/1990
se pare ca intra in vigoare din 01.decemdrie 2006
una din modificari consta in faptul ca pentru orice modificare adusa la actele constitutive ale societatii se va redacta un nou act constitutiv actualizat cu modificarile la zi (vezi art. 141 din legea 441/2006)
stie cineva ceva mai concret?
cei de la ORC aplica deja aceste prevederi?!
aici la noi la ORC inca se gandesc ca este usor fortata...dar daca solicita sau nu concret.....inca nu stiu....asteapta si ei interpretari;)
in ce monitor apare legea 441/2006????????
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 955 din data de 28 noiembrie 2006
Ce zice-ti insa de urmatorul art. 137/1 alin. 3 din legea nr. 441/27.11.2006:

" Pe durata indeplinirii mandatului administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca . In cazul in care au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului"

Intrebare: Este valabil si daca administratorul este asociat si unicul angajat, in cazul unui SRL cu doi asociati?
ELENA VASILE, Consilier juridic
ce parere aveti de statutul directorilor? Se pare ca acestia nu vor mai avea contract de munca!!!! Vor avea mandat, la fel ca si administratorii.
Legea nu este foarte clara, ce vor avea contr. de management sau administrare?