Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale stadiul administratorilor salariati ai SA-urilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

stadiul administratorilor salariati ai SA-urilor

am o intrebare pentru persoanele care activeza in SA-uri si sunt in tema :
administratorilor care sunt salariati ai societatii in cauza li s-a suspendat CIM...?
directorului general - administrator si presedinte al CA - i s-a suspendat CIM...?
sau au renuntat la functia de administrator....
Asta este optiunea fiecaruia dupa parerea mea.
Nu stiu sa fie incompatibila functia de administrator cu cea de director, doar dupa noile modificari ale Legii 31.
Tinand cont de faptul ca modificarea la Lege 31/1990 a intrat deja in vigoare, ma intereseaza si pe mine sa spuna cineva care a aplicat deja suspendarea contractelor de munca ale directorilor-administratori, cum a procedat efectiv si daca se incheie contracte de asigurare sociala pt.acestia sau ce altceva se incheie?! Cum sunt platiti? Se cumuleaza salariul luat anterior ca director cu indemnizatia de administratie anterioara iar suma totala va deveni noua indemnizatie de administratie?Presedintele CA ramane director general in baza ct.i.de munca sau i se suspenda si lui acest contract?
Ce ati mai facut cu administratorii salariati ai SA-urilor ? #-o
Eu am facut o adresa catre ITM si astept sa vad ce-mi raspund. La sfarsitul lunii decembrie nu erau nici ei lamuriti cum se aplica respectivele modificari ale legii ! Totusi trebuiau aplicate inca din decembrie 2006.!