Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat+ administrator+angajat la SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat+ administrator+angajat la SRL

Un SRL are mai multi asociati, unul dintre ei este administrator si angajat.
Conform noii legi 31 este OK ?
Modificarea L31 se refera doar la SA. Din punctul meu de vedere este Ok ca administratorul unui SRL sa poata fi si angajat al aceluiasi SRL.
In legea 31 art. 191-202 (capitolul VI) sunt prevederi doar pentru SRL-uri.
Aici se specifica despre asociatul unic dar nimic despre cazul in care sunt mai multi asociati dintre care unul este administrator si angajat (sau nu am vzaut sau inteles eu corect)
Atat timp cat nu e asociat unic e OK

Art. 196-1
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este, cu excepţia cazului în care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administraţie.
Restrictia se refera la asociatul unic.