Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Evitarea dublei impuneri
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Evitarea dublei impuneri

Buna ziua!
Va rog, sa va exprimati parerea, cu referire la: redevente platite de un platitor de venit, rezident in Romania, unui Organism de gestiune sau unei persoane juridice nerezidente, care depun Certificate de rezidenta fiscala valabile la data platii venitului si exista Conventie de evitare a dublei impuneri cu statele respective, care nu prevad retinerea si plata impozitului in tara sursa a venitului. Cine, unde si cum plateste impozitul ?(Normele de aplicare a prevederilor C.Fiscal prevad faptul ca daca exista Certificat de rezidenta fiscala și exista si CEDI, se aplica prevederile Titlului II si IV din Cod fiscal și nu cele ale Titlului VI.)Multumesc.
tasz.jurist, utilizator