avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Va rog sa mi spuneti cum se face partajarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Va rog sa mi spuneti cum se face partajarea succesorala ...

Buna ziua.Va rog sa mi spuneti cum se face partajarea succesorala in cazul in care tata a decedat în 1975,mama - in 1990 și suntem 4 copii.,toți am acceptat tacit moștenirea.Dorim să știm care sunt procentele fiecaruia.multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:46, 28 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intai se ia in considerare mostenirea dupa tata, astfel , daca mama a acceptat succesiunea cat era in viata, aceasta , a dobandit ca sotie supravieţuitoare moştenind o cotă de 1/4 din averea tatalui iar cei 4 copiii moştenesc cota de 3/4 împreună, împărţită în mod egal.
Apoi , mostenirea dupa mama cuprinde bunurile lasate de acesta impreuna cu cota de 1/4 din averea lasata dupa tata se imparte in mod egal intre cei 4 copii adica va primi fiecare cate 1/4 din mostenire.
Rsp.mama n- a avut alte bunuri,deci fracțiunea ei de 1/4 se împarte la 4 copii. corect?mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dezbateti succesiunile după ambii părinți și în final veți avea cote egale de 1/4 fiecare
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu sunteti frati " buni" adica cu acelasi tata si aceeași mama sau de unde intrebarea, de ce ati mosteni diferit?
Daca tata sau mama nu au facut vreun testament pt unul sau altul, mosteniti toti egal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune michel58 michel58 Buna ziua! In anul 2008 a decedat tata, nu a fost dezbatut succesiunea dupa decesul lui. Iar in anul 2014 a decedat si mama si inaintea decesului cu 4 ... (vezi toată discuția)
Testament so2ro so2ro Buna ziua, O familie are 3 copii. Tatal e decedat, ramane doar mama cu cei 3 copii. Nu se face succesiunea dupa moartea tatalui. Mama lasa prin testament ... (vezi toată discuția)
Partaj augustin33 augustin33 suntem 5 frati , mama a murit in 1962 , in iunie 1962 s-a facut succesiunea dupa mama , unul dintre frati a renuntat la succesiunea dupa mama , tatal a murit ... (vezi toată discuția)