Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Va rog sa mi spuneti cum se face partajarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Va rog sa mi spuneti cum se face partajarea succesorala ...

Buna ziua.Va rog sa mi spuneti cum se face partajarea succesorala in cazul in care tata a decedat în 1975,mama - in 1990 și suntem 4 copii.,toți am acceptat tacit moștenirea.Dorim să știm care sunt procentele fiecaruia.multumesc.
Intai se ia in considerare mostenirea dupa tata, astfel , daca mama a acceptat succesiunea cat era in viata, aceasta , a dobandit ca sotie supravieţuitoare moştenind o cotă de 1/4 din averea tatalui iar cei 4 copiii moştenesc cota de 3/4 împreună, împărţită în mod egal.
Apoi , mostenirea dupa mama cuprinde bunurile lasate de acesta impreuna cu cota de 1/4 din averea lasata dupa tata se imparte in mod egal intre cei 4 copii adica va primi fiecare cate 1/4 din mostenire.
Rsp.mama n- a avut alte bunuri,deci fracțiunea ei de 1/4 se împarte la 4 copii. corect?mulțumesc.
Dezbateti succesiunile după ambii părinți și în final veți avea cote egale de 1/4 fiecare
Nu sunteti frati " buni" adica cu acelasi tata si aceeași mama sau de unde intrebarea, de ce ati mosteni diferit?
Daca tata sau mama nu au facut vreun testament pt unul sau altul, mosteniti toti egal.