avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! La o instituție publică un salariat este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! La o instituție publică un salariat este angajat ...

Bună ziua! La o instituție publică un salariat este angajat cu data de 15.03.2023. În luna aprilie 2023 se acordă voucherele de vacanță pentru anul 2023. Salariatul respectiv va primii proporțional cu timpul lucrat din suma de 1450 lei (valoare voucher de vacanță pentru anul 2023)? Daca da, în ce text de lucru este specificat acest lucru? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: leirbag1972 , utilizator 08:51, 31 Martie 2023
Norme OUG 8/2009
art.12
...
(2) Cuantumul acordat salariaților, alții decât cei prevăzuți la art. 3 alin. (2), sub forma voucherelor de vacanță se stabilește, în condițiile legii, de către angajatori proporțional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de muncă, într-un an calendaristic.
Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrez 4 ore pe zi în învățământ voucher cât am dreptu ... Vioara bacanu Vioara bacanu Lucrez 4 ore pe zi în învățământ voucher cât am dreptu 1450 sau 720? (vezi toată discuția)
Voucher vacanta martin77 martin77 Lucrez intr-o primarie si am fost in concediu crestere copil in perioada februarie 2017-1 octombrie 2018(cand mi-am reluat activitatea).Pot beneficia sau nu de ... (vezi toată discuția)
Voucher de vacanta dana19770101 dana19770101 Ma intereseaza daca primesc integral voucherul de vacanta 1450 deoarece eu lucrez cu jumatate de norma in invatamantul preuniversitar. Ce salariati pot ... (vezi toată discuția)