Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! La o instituție publică un salariat este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! La o instituție publică un salariat este angajat ...

Bună ziua! La o instituție publică un salariat este angajat cu data de 15.03.2023. În luna aprilie 2023 se acordă voucherele de vacanță pentru anul 2023. Salariatul respectiv va primii proporțional cu timpul lucrat din suma de 1450 lei (valoare voucher de vacanță pentru anul 2023)? Daca da, în ce text de lucru este specificat acest lucru? Mulțumesc
Norme OUG 8/2009
art.12
(2) Cuantumul acordat salariaților, alții decât cei prevăzuți la art. 3 alin. (2), sub forma voucherelor de vacanță se stabilește, în condițiile legii, de către angajatori proporțional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de muncă, într-un an calendaristic.
Mulțumesc!