Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce acte sunt necesare pt instrainarea unui auto?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce acte sunt necesare pt instrainarea unui auto?

Buna ziua, doresc sa știu ce acte sunt necesare pt instrinarea unui vehicul în urma expirării unui act de comodat?
Multumesc
george-neagu, moderator
Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, , comodantului. la expirarea termenului convenit contractual de catre parti
Dupa expirarea contractului de comodat,auto revine in posesia si patrimoniul proprietarului comnodant ,care poate dispune de bunul mobil proprietate dupa cum apreciaza inclusiv sa il instraineze prin contract de donatie sau de vanzare cumparare
multumesc
Deci trebuie un contract de vanzare cumpărare?