Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere spalatorie auto
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere spalatorie auto

Administratorul unei societati hotaraste deschiderea unei spalatorii auto pe terenul sau personal( are alta adresa decat sediul social). Toate cheltuielile legate de deschiderea spalatoriei sunt ale administratorului ca persoana fizica. Dupa terminarea acestuia cum este mai bine sa faca pentru a-si putea deduce toate cheltuielile ( apa, energie electrica, etc): contract de comodat sau de inchiriere? Va multumesc anticipat!
recomand un contract de inchiriere...
Multumesc frumos!
Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului.
Contractul de inchiriere este un contract prin care una dintre parti, numita locator (proprietar), transmite in folosinta temporara, un bun mobil, sau imobil unei alta parti, denumite locatar (chrias), contra unei sume de bani.
Atentie ! - In ambele cazuri la clauzele contractuale.