Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contracte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contracte

contractul de comodat poate fi asociat cu contractul de inchiriat
Buna ziua !
Contractul de comodat este un fel de contract de inchiriere gratuita pentru un bun determinat.( asta ca sa intelegeti usor diferenta).
Definitie contract de comodat
Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului.
Definitie contract de inchiriere locuinta
Inchirierea de locuinte este un contract prin care o persoana, numita locator, se obliga sa asigure unei alte persoane, numita chirias (sau locatar), folosinta temporara, totala sau partiala, a unei locuinte, in schimbul unei sume de bani numita chirie
Cu stima !

Marius Zaharia, Avocat