Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar compensatoriu

un srl poate face restructurari de posturi (art 65 al1)fara a plati minim un salar compensatoriu?motivul a fost ca nu mai are bani sa ii tina la serviciu pe toti chiar daca a dat doar 4 in somaj poate refuza dreptul lor la minim un salar compensatoriu?multumesc
daca refuza... exista instanta
Paote face restructurari dar are obligatia respectarii legii.@ctynn are dreptate, el poate refuza dar instanta, la sesizarea voastra, il va obliga indiferent de ce probleme are.
sotul meu mai avea nevoie de o luna vechime in campul muncii pentru a avea 10ani vechime in munca.poate motiva acordarea a minim 2 salarii compensatorii?mai ales ca este unic intretinator de famile si avem un bebe de 2 luni?si ca din 2 posturi de operator al lui a fost ecl restruscturat desi colega nu ear nici unic intertinator,nici cu studii mai inalte,dimpotriva,el este cel care este masterand in management finaciar contabil ...chiar daca studiile nu sunt un motiv de a cere un salar comepnsatoriu celelalte motive pot avea sanse de reusita?
Numarul salariilor compensatorii sunt cele prevazute in CCM pe unitate plecand da la minimul prevazut la nivel de ramura sau national. Daca ii este aplicat CCMN atunci are dreptul doar la un salariu.
administratorul firmei i-a spus ca nu are dreptul la nici un sal ca in contractul de munca semnat de sotul meu nu este prevazut nimic referitor la sal compensatorii.contractul pe 2008-2009.el a fost trimis in somaj in 2010.e corect sa nu fie mentionat nici un sal si sa nu se acorde drepturile din cel la nivel national?daca ii actionam in judecata cat timp poate dura?eu stiu ca daca ccm inceteaza cu data de 30.01.2010!!!(sambata)trebuie sa ii fie platite la zi toate drepturile inclusiv cele compensatorii,nota de lichidare,c de munca completat cu decizia de incetare a ccm,ultimul stat,adev de venit pentru a putea depune actele ptr indemnizatia de somaj.administatora refuza sa ii dea compensatoriul,macar unul,motivand ca are dreptul sa se gandeasca 30 zile daca il acorda,iar sotul meu sa astepte pana atunci...ideea e ca nu are dreptul sa se gandeasca daca da un drept ce trebuie acordat .nu?