avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. In data de 30 martie 2023, in jurul orei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. In data de 30 martie 2023, in jurul orei 11, parbrizul ...

Buna ziua.
In data de 30 martie 2023, in jurul orei 11, parbrizul masinii mele a fost avariat de catre o minge venita din sutul unui elev care se afla in incinta terenului de sport al liceului respectiv.
Am discutat cu mama elevului si a ramas sa ma interesez de costurile parbrizului.
A doua zi, in data de 31, am mers la un service sa intreb cat m-ar costa si s-a constatat pretul integral de 350 RON.
Mama copilului a spus ca imi poate oferi 200 de lei, deoarece eu eram parcat intr-o zona cu "Oprirea interzisa"
Ce as putea face in continuare, care sunt sanctiunile si cum as putea sa-mi inlocuiesc parbrizul?
Multumesc frumos!
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Aprilie 2023
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 20:39, 5 Aprilie 2023
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Personal, cred ca e o oferta rezonabila, cazul e un fel de " culpa comuna"
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
iata o mama desteapta! nici nu puteti s-o reclamati la politie
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atat timp cat dv nu ati parcat auto in spatiu special amenajat si din nefericire ati suportat prejudicii la auto ,acceptati propunerea mamei
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ma distrează răspunsurile pe care le-ai primit. Zici că esti pe forum de parinti, nu pe avocatnet.
Evident ca ai dreptul sa recuperezi suma integrală pentru parbriz. Adreseaza-te la politie sau deschide o acțiune in instanță. Singurul risc este sa iei si tu amendă pentru parcare neregulamentară.
2 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiindca sunteti cu musca pe caciula, parcand intr-o zona nepermisa mai bine acceptati oferta mamei caci s-ar putea sa ramaneti si fara asta. Sau puteti inlocui parbrizul prin CASCO...

Alte discuții în legătură

Amenda politia locala cluj glt2112 glt2112 Stimati consultanti, Situatia in fapt: Am parcat masina pe o strada laterala blocului in care locuiesc cu jumatate pe carosabil, si jumatate pe trotuar. Am ... (vezi toată discuția)
Amenda circulatie G.Oana G.Oana Buna ziua, Am si eu o intrebare: In vara acestui an, am primit o amenda pentru parcare neregulamentara in Timisoara. Cand am fost sa ridicam masina, am ... (vezi toată discuția)
Instiintare politia locala pentru transmitere date conducator auto parcat pe locul unui abonat gorg0701 gorg0701 ziua buna tuturor ! in data de 18 iulie am vizitat niste rude in judetul Caras-Severin oras Resita parcand in apropierea blocului intro zona cu multe locuri de ... (vezi toată discuția)