Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. In data de 30 martie 2023, in jurul orei ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. In data de 30 martie 2023, in jurul orei 11, parbrizul ...

Buna ziua.
In data de 30 martie 2023, in jurul orei 11, parbrizul masinii mele a fost avariat de catre o minge venita din sutul unui elev care se afla in incinta terenului de sport al liceului respectiv.
Am discutat cu mama elevului si a ramas sa ma interesez de costurile parbrizului.
A doua zi, in data de 31, am mers la un service sa intreb cat m-ar costa si s-a constatat pretul integral de 350 RON.
Mama copilului a spus ca imi poate oferi 200 de lei, deoarece eu eram parcat intr-o zona cu "Oprirea interzisa"
Ce as putea face in continuare, care sunt sanctiunile si cum as putea sa-mi inlocuiesc parbrizul?
Multumesc frumos!
Manuela Rășină, administrator
Personal, cred ca e o oferta rezonabila, cazul e un fel de " culpa comuna"
iata o mama desteapta! nici nu puteti s-o reclamati la politie
Atat timp cat dv nu ati parcat auto in spatiu special amenajat si din nefericire ati suportat prejudicii la auto ,acceptati propunerea mamei
Ma distrează răspunsurile pe care le-ai primit. Zici că esti pe forum de parinti, nu pe avocatnet.
Evident ca ai dreptul sa recuperezi suma integrală pentru parbriz. Adreseaza-te la politie sau deschide o acțiune in instanță. Singurul risc este sa iei si tu amendă pentru parcare neregulamentară.
Fiindca sunteti cu musca pe caciula, parcand intr-o zona nepermisa mai bine acceptati oferta mamei caci s-ar putea sa ramaneti si fara asta. Sau puteti inlocui parbrizul prin CASCO...