Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, Va supun atentiei o speta in legatura cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, Va supun atentiei o speta in legatura cu un raport ...

Buna seara,

Va supun atentiei o speta in legatura cu un raport de munca reglementat prin lege speciala, mai exact prin Legea 319/2003 privind statutul personalului de cercetare. Institutia este publica, dar finantata integral din venituri proprii, personal contractual. Speta vizeaza continuarea activitatii in functia de cercetator gradul 3 a unui salariat ce urmeaza a indeplini varsta limita de pensionare, dar care nu doreste sa se pensioneze, avand in vedere faptul ca acesta face parte dintr-un proiect ce are ca durata 3 ani. Prin urmare, salariatul a solicitat printr-o cerere mentinerea in activitatea in aceeasi functie pe 3 ani, cu posibilitatea de prelungire anuala, dupa varsta limita de pensionare. Intrebarea este: Codul aplicabil este Codul muncii conform art. 56 alin. 1 lit.c si alin. 4 pentru continuarea activitatii salariatului sau se aplica legea speciala 319/2003 art. 35 alin. 1 si 2 ? In cazul de fata trebuie avute in vedere si dispozitiile generale ale Codului muncii, art. 1 alin. 2.
Va rog sa imi spuneti care este procedura legala.

Multumesc!

Se aplica art.56 alin.4 C.mun.
Multumesc pentru raspuns. In legatura cu acesta, contractul individual de munca ramane in vigoare, nu isi inceteaza efectele, avand in vedere exceptia de la art. 56 alin. 4? se opereaza in revisal vreo modificare? este nevoie de o decizie interna in care sa fie specificata mentinerea in activitate pe aceeasi functie, in baza cererii salariatului?
marcu.alina, utilizator
Nu se opereaza in REVISAL ... doar se va emite decizia de continuare a activitatii.