avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună seara. Am avut un accident minor cu un ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună seara. Am avut un accident minor cu un autovehicul, în ...

Bună seara.
Am avut un accident minor cu un autovehicul, în urma căruia mi s a spart bara din fata și capota indoita. Întrebarea mea este: am încheiat amiabila, am făcut cerere la asigurare(Asirom) pentru a face dosar de dauna și m ar interesa sa știu cum e mai ok sa mi repar mașina : în regim propriu sau sa merg la service?
Cel mai recent răspuns: ibuj , utilizator 12:47, 5 Aprilie 2023
Daca detineti RCA cu decontare directa, puteti contacta asiguratorul dv care prin service-urile cu care lucreaza poate executa reparatiile ,ulterior asiguratorul dv urmand sa perfecteze cu asiguratorul vinovatului
Este de preferat ca reparatiile sa fie executate in service autorizat pentru a fi constate eventualele prejudicii ascunse

Avem același asigurător și eu și cel care m a lovit. Eu voiam sa nu stau cu mașina foarte mult în service și sa o repar în regim propriu, dar nu știu cum e mai ok.

ynocentta a scris:

Daca detineti RCA cu decontare directa, puteti contacta asiguratorul dv care prin service-urile cu care lucreaza poate executa reparatiile ,ulterior asiguratorul dv urmand sa perfecteze cu asiguratorul vinovatului
Este de preferat ca reparatiile sa fie executate in service autorizat pentru a fi constate eventualele prejudicii ascunse



~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc pentru informații.

Voinea Liviu a scris:

"regim propriu" nu exista in Lege.
Este o gaselnita a asiguratorilor prin care va ofera o suma de bani,bineinteles mult mai mica decat se cuvine,si pagubitul are impresia ca a facut o afacere buna.

Ca principal contra exemplu: daca pe viitor veti avea un accident asupra acelorasi elemente,bara fata samd... ,nu veti fi despagubit decat dupa ce faceti dovada ca ati reparat daunele din precedntul eveniment.Ceea ce nu veti putea face cu "regimul propriu"...

Exista solutii legale pentru justa despagubire,si fara a apela la un service intermediar.

Ultima modificare: Miercuri, 5 Aprilie 2023
ibuj, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce societate de asigurari repara masina? ilinca84 ilinca84 Buna ziua, In data de 23 decembrie masina mi-a fost avariata (bara spate, numar) de catre o persoana care avea RCA la Asirom. Deoarece in urma accidentului ... (vezi toată discuția)
Refuz plata casco asirom rfm rfm In mai 2010 conducand un VW Passat (aflat in leasing) am lovit in spate o Dacie care a franat la trecerea de pietoni. Avariile la Dacie au fost minime, un stop ... (vezi toată discuția)
Refuz acordare dauna societatea uniqa(fosta unita viena insurance group)! maruselu20 maruselu20 in data de 10.5.2009 am fost implicat intr-un accident rutier pe raza comunei Blagesti judetul vaslui! Masina mea(Dacia Supernova) era parcata si a fost ... (vezi toată discuția)