Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bună seara. Am avut un accident minor cu un ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bună seara. Am avut un accident minor cu un autovehicul, în ...

Bună seara.
Am avut un accident minor cu un autovehicul, în urma căruia mi s a spart bara din fata și capota indoita. Întrebarea mea este: am încheiat amiabila, am făcut cerere la asigurare(Asirom) pentru a face dosar de dauna și m ar interesa sa știu cum e mai ok sa mi repar mașina : în regim propriu sau sa merg la service?
Daca detineti RCA cu decontare directa, puteti contacta asiguratorul dv care prin service-urile cu care lucreaza poate executa reparatiile ,ulterior asiguratorul dv urmand sa perfecteze cu asiguratorul vinovatului
Este de preferat ca reparatiile sa fie executate in service autorizat pentru a fi constate eventualele prejudicii ascunse

Avem același asigurător și eu și cel care m a lovit. Eu voiam sa nu stau cu mașina foarte mult în service și sa o repar în regim propriu, dar nu știu cum e mai ok.

ynocentta a scris:

Daca detineti RCA cu decontare directa, puteti contacta asiguratorul dv care prin service-urile cu care lucreaza poate executa reparatiile ,ulterior asiguratorul dv urmand sa perfecteze cu asiguratorul vinovatului
Este de preferat ca reparatiile sa fie executate in service autorizat pentru a fi constate eventualele prejudicii ascunse

~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc pentru informații.

Voinea Liviu a scris:

"regim propriu" nu exista in Lege.
Este o gaselnita a asiguratorilor prin care va ofera o suma de bani,bineinteles mult mai mica decat se cuvine,si pagubitul are impresia ca a facut o afacere buna.

Ca principal contra exemplu: daca pe viitor veti avea un accident asupra acelorasi elemente,bara fata samd... ,nu veti fi despagubit decat dupa ce faceti dovada ca ati reparat daunele din precedntul eveniment.Ceea ce nu veti putea face cu "regimul propriu"...

Exista solutii legale pentru justa despagubire,si fara a apela la un service intermediar.

ibuj, utilizator