Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Buna ziua, intrebarea mea vine in legatura cu ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Buna ziua, intrebarea mea vine in legatura cu comercializarea ...

Buna ziua, intrebarea mea vine in legatura cu comercializarea de bijuterii din argint, online, DOAR prin intermediul paginii de social media INSTAGRAM, nu magazin online, ci doar pagina prin intermediul careia se vor putea face comenzi. Doresc sa achizitionez un stoc de marfa, (bijuterii din argint barbatesti dar si femeiesti), si sa le comercializez prin intermediul unei pagini de instagram. Ce ar trebui sa urmaresc mai intai din punct de vedere legal ? Este ok deschiderea unui PFA cu codul CAEN 4791, si sa platesc impozitul de 10% pe profit ? Astept cat mai multe raspunsuri, multumesc!
Buna ziua,

Inainte de toate, daca doriti sa fiti in legalitate, ar trebui sa va concentrati pe obtinerea autorizatiei pentru efectuare de operatiuni cu metale pretioase, aliaje ale acestora si piete pretioase eliberata de ANPC. Aceasta autorizatie se vizeaza anula si fara ea nu puteti comercializa legal bijuterii pe teritoriul Romaniei.

De asemenea, bijuteriile trebuie sa fie analizate si marcate de catre expertii din cadrul Directiei de Metale Pretioase al ANPC Directiei de Metale Pretioase al ANPC. In felul acesta, consumatorul va avea certitudinea ca ceea ce ii vindeti dvs. este chiar argint.

Legat de codul CAEN 4791 (Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet), acesta este potrivit pentru forma in care doriti sa comercializati aceste produse.

Puteti deschide un PFA cu aceasta activitate numai in cazul in care detineti o diploma sau aveti pregatire in domeniul pietrelor pretioase, In cazul in care nu aveti, recomand infiintarea unui SRL.

Sfatul meu este sa apelati la un avocat care sa va asiste in aceste demersuri si pentru a va sustine mai apoi cu respectarea celorlaltor prevederi legale in bunul mers al companiei.

Mult spor si succes in noua afacere!

Av. Samuel Micula

Va multumesc mult pentru raspuns!