avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce se poate face legal daca un proprietar refuza sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce se poate face legal daca un proprietar refuza sa creeze asociatie ...

Ce se poate face legal daca un proprietar refuza sa creeze asociatie de proprietari fara temei?
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 16:47, 6 Aprilie 2023
Absolut nimic, asocierea este liber consimtita, nu obligatorie.
Nu trebuie sa fie toate lumea in asociatie ...trebuie sa aveti jumatate + 1 ca sa faceti asociatie.
Am inteles. Dar in cazul ca acel proprietari refuza sa participe la costurile comune?
Le puneti la socoteala, asteptati sa treaca termenul legal de plata, adunati penalizari ( vedeti legea 196/2018-termene de plata, cuantumul penalizarilor...) , il notificati ca are de plata suma X, reprezentand... cu mentiunea ca o sa l actionati in instanta pentru recuperarea banilor daca nu plateste si atunci, daca pierde in instanta, ii cereti si cheltuieli de judecata (onorariu avocat, expertize...).

Consultati un avocat si va explica mai bine ce puteti face in caz ca nu plateste.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Aprilie 2023
Ionut.ion, utilizator
Conform disp l nr 196/2018 asociatia de proprietari lunar comunica lista intretinere
In situatia in care un proprietar nu achita integral in termenul legal stabilit cote lunare intretinere,asociatia de proprietari poate aplica penalitati in cuantum de maximum 0,25 zi /intarziere
Daca proprietarul nu achita debitul in evidenta asociatia de proprietari are dreptul sa actioneze proprietarul in instanta sa impuna privilegiul imobiliar la ocpi

Alte discuții în legătură

Buna ziua mă poate obliga asociația de proprietari sa dau bani ... Mantescu Mantescu Buna ziua mă poate obliga asociația de proprietari sa dau bani in sumă de 200 sau 300 lei pt a da in judecata anumiți proprietari care nu sânt cu ... (vezi toată discuția)
Asociatii de locatari. buna ziua , o prietena are o datorie la asociatia de locatari ... Stefania42 Stefania42 Buna ziua , o prietena are o datorie la Asociatia de Locatari de 2000 ron , pe care nu a platit-o , si au urcat interesele destul de mult. Total ca acum ... (vezi toată discuția)