Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Va rog frumos sa mi spuneți dacă este ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Va rog frumos sa mi spuneți dacă este legal ca ...

Bună ziua,
Va rog frumos sa mi spuneți dacă este legal ca administrația blocului sa ceara copii după cărțile de identitate ale membrilor asociatiei de proprietari pentru a depune la judecătorie pentru Actualizarea datelor.
Va mulțumesc
Sprintu Lucia
da
Este perfect legal.

[ link extern ]
@ynocentta
E doar un articol scris de un om ca si noi.
Nu insemna ca e adevarat ceea ce spune. Vedeti ca aveati raspunsurile vechi corecte cu linkul de mai sus .
w_v_w_v, utilizator
Nu, nu este legal.

[ link extern ]

Si recititi art.94, din " Normele metodologice de aplicare unitară a dispoziţiilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, din 10.03.2021."...

Art.94.
Înscrierea persoanelor în cartea de imobil se face în baza actului de identitate, iar pentru copiii sub 14 ani, în baza certificatului de naştere. Pentru înscrierea persoanelor în cartea de imobil nu pot fi solicitate fotocopii ale actelor de identitate, certificatelor de stare civilă sau titlurilor de proprietate. Acestea pot fi verificate vizual pentru conformitate.

Lincul mai jos
[ link extern ]

w_v_w_v a scris:

Este perfect legal.

[ link extern ]
@ynocentta
E doar un articol scris de un om ca si noi.
Nu insemna ca e adevarat ceea ce spune. Vedeti ca aveati raspunsurile vechi corecte cu linkul de mai sus .