avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1136 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Va rog frumos sa mi spuneți dacă este ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Va rog frumos sa mi spuneți dacă este legal ca ...

Bună ziua,
Va rog frumos sa mi spuneți dacă este legal ca administrația blocului sa ceara copii după cărțile de identitate ale membrilor asociatiei de proprietari pentru a depune la judecătorie pentru Actualizarea datelor.
Va mulțumesc
Sprintu Lucia
Cel mai recent răspuns: Grosu Anatolie , utilizator 09:02, 24 Decembrie 2023
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
da
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este perfect legal.

[ link extern ]
@ynocentta
E doar un articol scris de un om ca si noi.
Nu insemna ca e adevarat ceea ce spune. Vedeti ca aveati raspunsurile vechi corecte cu linkul de mai sus .
Ultima modificare: Vineri, 7 Aprilie 2023
w_v_w_v, utilizator
Nu, nu este legal.

[ link extern ]

Si recititi art.94, din " Normele metodologice de aplicare unitară a dispoziţiilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, din 10.03.2021."...

Art.94.
Înscrierea persoanelor în cartea de imobil se face în baza actului de identitate, iar pentru copiii sub 14 ani, în baza certificatului de naştere. Pentru înscrierea persoanelor în cartea de imobil nu pot fi solicitate fotocopii ale actelor de identitate, certificatelor de stare civilă sau titlurilor de proprietate. Acestea pot fi verificate vizual pentru conformitate.

Lincul mai jos
[ link extern ]

w_v_w_v a scris:

Este perfect legal.

[ link extern ]
@ynocentta
E doar un articol scris de un om ca si noi.
Nu insemna ca e adevarat ceea ce spune. Vedeti ca aveati raspunsurile vechi corecte cu linkul de mai sus .


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara,rog frumos sa imi raspundeti la intrebarea mea.m a ... Sturzu.lory@yahoo.com Sturzu.lory@yahoo.com Buna seara,rog frumos sa imi raspundeti la intrebarea mea.M a chemat d.l politist la sectie pentruo reclamatie de catre d.l presedinte a asociatiei de ... (vezi toată discuția)
Documente cerute de adminstrator laura1016 laura1016 Administratorul vrea copie dupa actul de proprietate inclusiv incheerea de la notar , pentru reactualizare date ...? .Nu inteleg . Exista undeva in lege ... (vezi toată discuția)
Are dreptul administratorul sa detina copie a actului de identitate al unui chirias? Allyne3 Allyne3 as vrea si eu sa stiu in baza carui act normativ are dreptul administratorul sa detina copie a actului de identitate al unui chirias (vezi toată discuția)