Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate dobandi dreptul de propietate unui teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate dobandi dreptul de propietate unui teren intravilan, ...

Cum se poate dobandi dreptul de propietate unui teren intravilan, in situatia in care au trecut cinci ani de la inregistrarea sporadica a posesiei in cartea funciara ?
Conform ultimilor modificari legislative,persoanele care dețin în intravilanul localitații terenuri, trebuie sa se adreseze in termen de 120 de zile cu o cerere de reconstituire sau constituire la comisia locala / judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate
termenul de 120 de zile se calculeaza de la expirarea termenului de 5 ani?