Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună, Doresc sa fac o ușă de trecere în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună, Doresc sa fac o ușă de trecere în apartamentul vecin ...

Bună,
Doresc sa fac o ușă de trecere în apartamentul vecin prin balcon. Cum aflu ce tip de zid este, dacă pot sa sparg și în ce condiții?
Mergind la primarie, solicitind un certificat de urbanism pentru acea lucrare.
In prima faza consultati actele de la presedintele de bloc ( la dansul ar trebui sa fie- planuri, schite ale constrictiei, daca nu mai exista proiectul...) sau apelati la o firma de constructii pentru a va spune exact ce fel de zid este.
Daca este de rezistenta... vedeti in ce conditii se poate face usa, daca se poate... daca este de umplutura/compartimentare... atunci usa se poate face mai usor.
Ionut.ion, utilizator
Aveti nevoie de proiect tehnic intocmit de o firma autorizata. In proiect se face un calcul de rezistenta si se obtin avizele necesare. In baza proiectului cereti autorizatie de ctie. de la primarie.
Puttei clarifica statutul peretelui verificand cartea tehnica a constructiei
Avand in vedere ca intentionati montare cale de acces este necesar sa realizati proiect tehnic sa solicitati autorizatie de construire certiifcat de urbanism,documentele in copie urmand sa le predati la asociatia de proprietari pentru consemnare in cartea tehnica a constructiei