Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bună ziua , am plătit avansul pentru miniexcavator, ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bună ziua , am plătit avansul pentru miniexcavator, care în ...

Bună ziua , am plătit avansul pentru miniexcavator, care în momentul un care mi s-a emis factura proforma oferta era de 4100+tva , fără mențiunea ca poate sa crească prețul, doua săptămâni au trecut de la plata avansului și când întreb îmi spune ca prețul este 4500+tva și ca fac ei un efort sa plătesc doar 4300+tva . Va rog sa ma sfătuiți, este legal , ce demersuri trebuie sa fac ? Mulțumesc!
Nu este legal să vă ceară un preț mai mare decât cel trecut în factura proformă. Este evaziune fiscală. Soluția este să vă dea avansul înapoi pentru că e țeapă. Dacă nu, îi dați în judecată. Puteți să le faceți și plângere penală. Important este să aveți o dovadă că v-au cerut mai mult decât au facturat în proformă.
Problema este că pe factura proforma mi-a trecut doar suma pe care am dat-o ca avans , nu este menționat niciunde că este avans sau prețul intreg , după ce am făcut plata am primit factura , la denumirea produsului scrie modelul pe care l-am comandat și prețul care din factura pare a fii întreg, nu menționează ca a fost dat că avans.
Nr. crt
Denumirea produselor sau a serviciilor
Miniexcavator
Echipat cu 3 cupe
Stare produs: NOU
Ore functionare:0.0
An fabricatie:2023
buc 1
Preț unitar (fara tva) 840.34
Valoare 840.34
Valoare tva 159.66
Total plata 1000.00
AlexaB123, utilizator
Să înțelegem un lucru: factura proformă nu are o semnificație contabilă. De fapt, factura proformă se emite pentru ca vânzătorul să aibă o garanție că produsul este acceptat la plată de cumpărător. Pe o factură proformă se trece prețul întreg de vânzare al produsului și nu se trece numai avansul. Deci, cum spuneam - e țeapă!
Mulțumesc frumos pentru răspuns! Am cerut restituirea avansului , sper să rezolvam pe cale amiabila și data viitoare sa nu mai am încredere în hârtii scoase la imprimantă, sa ma documentez mai bine . O seara plăcută!

Dorin Voicilas a scris:

Să înțelegem un lucru: factura proformă nu are o semnificație contabilă. De fapt, factura proformă se emite pentru ca vânzătorul să aibă o garanție că produsul este acceptat la plată de cumpărător. Pe o factură proformă se trece prețul întreg de vânzare al produsului și nu se trece numai avansul. Deci, cum spuneam - e țeapă!

Buna ziua,
Puteti trimite o notificare, prin avocat, in vederea restituirii avansului remis.