Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara,spuneti-mi va rog ce trebuie facut pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara,spuneti-mi va rog ce trebuie facut pentru cumpararea ...

Buna seara,spuneti-mi va rog ce trebuie facut pentru cumpararea uscatorului blocului.Trebuie semnaturile tuturor locatarilor sau 50+1?multumesc
Potrivit art. 40 din Legea nr. 50/1991, spațiul in discutie este proprietate comuna pe cote-parti a proprietarilor apartamentelor din condominiu si profita tuturor coproprietarilor, respectiv facea obiectul coproprietatii comune pe cote-parti.
In cazul imobilelor de locuit in comun,fiecare coproprietar este liber a-si instraina cota sa de proprietate din spatiul in cdiscutie parte comuna=uscatorie, separat de instrainarea apartamentului propriate individuala
Uscatoria ca parte comuna poate face si obiectul sistarii starii de coproprietate
De la data de 01.10.2011, data intrarii in vigoare a noului cod civil, sunt incidente dispozitiile art. 650 cod civil, care prevad
atribuirea în folosinţă exclusivă a părţilor comune se poate face prin decizie adoptată de adunarea generală a asociației de proprietari, cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi.
Potrivit art. 658 cod civil
incetarea destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune din clădirile cu mai multe etaje sau apartamente, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor iar coproprietarii care nu au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de neînţelegere, pe cale judecătorească.

Incepând cu data de 28.09.2018, data intrarii in vigoare a Legii nr. 196/2018, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor, sunt incidente dispozițiile art. 43,
atribuirea în folosinţă exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu şi ai cotelor-părţi indivize.

Potrivit art. 44
încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din condominii, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.

Potrivit art. 40 din Legea nr. 50/1991, spațiul in discutie este proprietate comuna pe cote-parti a proprietarilor apartamentelor din condominiu si profita tuturor coproprietarilor, respectiv facea obiectul coproprietatii comune pe cote-parti.
In cazul imobilelor de locuit in comun,fiecare coproprietar este liber a-si instraina cota sa de proprietate din spatiul in cdiscutie parte comuna=uscatorie, separat de instrainarea apartamentului propriate individuala
Uscatoria ca parte comuna poate face si obiectul sistarii starii de coproprietate
De la data de 01.10.2011, data intrarii in vigoare a noului cod civil, sunt incidente dispozitiile art. 650 cod civil, care prevad
atribuirea în folosinţă exclusivă a părţilor comune se poate face prin decizie adoptată de adunarea generală a asociației de proprietari, cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi.
Potrivit art. 658 cod civil
incetarea destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune din clădirile cu mai multe etaje sau apartamente, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor iar coproprietarii care nu au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de neînţelegere, pe cale judecătorească.

Incepând cu data de 28.09.2018, data intrarii in vigoare a Legii nr. 196/2018, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor, sunt incidente dispozițiile art. 43,
atribuirea în folosinţă exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu şi ai cotelor-părţi indivize.

Potrivit art. 44
încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din condominii, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.