Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot schimba adresa/domiciliul la o uscătorie?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot schimba adresa/domiciliul la o uscătorie?

Daca o intabulati ca apartament.
Uscatoria reprezinta parte comuna din cadrul unui imobil de locuit in comun
Disp L nr 196/2018 prevede fara exceptii sau derogari ca partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre terti ,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de folosinta sau de locatiune
Potrivit art. 40 din Legea nr. 50/1991, spațiul in discutie este proprietate comuna pe cote-parti a proprietarilor apartamentelor din imobilul de locuit in comun si, in ipoteza in care avea destinatia de ”uscatorie” si profita tuturor coproprietarilor, reprezinta obiectul coproprietatii comune pe cote-parti.
Pentru a putea utiliza exclusiv spatiu uscatorie in interes si beneficiu personal initial este necesar sa schimbati destinatia spatiului
Pentru utilizarea exclusiva a spatiului,sunt incidente dispozițiile art. 650 NCC ,
atribuirea în folosinţă exclusivă a părţilor comune se poate face prin decizie adoptată de adunarea generală a asociației de proprietari, cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi.

Potrivit art. 658 NCC
încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu mai multe etaje sau apartamente, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor iar coproprietarii care nu au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de neînţelegere, pe cale judecătorească.

Dupa data de 28.09.2018, data intrarii in vigoare a Legii nr. 196/2018, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor, sunt incidente dispozitiile art. 43,
atribuirea în folosinţă exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu şi ai cotelor-părţi indivize.
Potrivit art. 44 încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din condominii, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.

Concret pentru materializarea interesului dv ar trebui sa parcurgeti procedura de apartamentare,care este operaţiunea tehnico-juridica de dezmembrare a unei constructii =imobil de locuit in comun - inscris deja in cartea funciara, in doua sau mai multe unitati individuale care se inscriu, la randul lor, in carti funciare individuale.
ynocentta, utilizator
S-a parcurs pasul asta demult

ynocentta a scris:

Uscatoria reprezinta parte comuna din cadrul unui imobil de locuit in comun
Disp L nr 196/2018 prevede fara exceptii sau derogari ca partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre terti ,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de folosinta sau de locatiune
Potrivit art. 40 din Legea nr. 50/1991, spațiul in discutie este proprietate comuna pe cote-parti a proprietarilor apartamentelor din imobilul de locuit in comun si, in ipoteza in care avea destinatia de ”uscatorie” si profita tuturor coproprietarilor, reprezinta obiectul coproprietatii comune pe cote-parti.
Pentru a putea utiliza exclusiv spatiu uscatorie in interes si beneficiu personal initial este necesar sa schimbati destinatia spatiului
Pentru utilizarea exclusiva a spatiului,sunt incidente dispozițiile art. 650 NCC ,
atribuirea în folosinţă exclusivă a părţilor comune se poate face prin decizie adoptată de adunarea generală a asociației de proprietari, cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi.

Potrivit art. 658 NCC
încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu mai multe etaje sau apartamente, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor iar coproprietarii care nu au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de neînţelegere, pe cale judecătorească.

Dupa data de 28.09.2018, data intrarii in vigoare a Legii nr. 196/2018, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor, sunt incidente dispozitiile art. 43,
atribuirea în folosinţă exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu şi ai cotelor-părţi indivize.
Potrivit art. 44 încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din condominii, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.

Concret pentru materializarea interesului dv ar trebui sa parcurgeti procedura de apartamentare,care este operaţiunea tehnico-juridica de dezmembrare a unei constructii =imobil de locuit in comun - inscris deja in cartea funciara, in doua sau mai multe unitati individuale care se inscriu, la randul lor, in carti funciare individuale.

Conform legislației în domeniul evidenței persoanei, spațiul în care aveți domiciliul trebuie să aibă destinția de locuință. Dacă din documentul de proprietate reiese acest lucru, este în regulă.
În caz contrar, nu.
V-am spus ca am contract de vanAre cumparare, e intabulată, e platitoare de impozot pe cladiri, e cota parte divizată pe lista de plată a asociației si tot nu e bine, nu?

ynocentta a scris:

Uscatoria reprezinta parte comuna din cadrul unui imobil de locuit in comun
Disp L nr 196/2018 prevede fara exceptii sau derogari ca partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre terti ,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de folosinta sau de locatiune
Potrivit art. 40 din Legea nr. 50/1991, spațiul in discutie este proprietate comuna pe cote-parti a proprietarilor apartamentelor din imobilul de locuit in comun si, in ipoteza in care avea destinatia de ”uscatorie” si profita tuturor coproprietarilor, reprezinta obiectul coproprietatii comune pe cote-parti.
Pentru a putea utiliza exclusiv spatiu uscatorie in interes si beneficiu personal initial este necesar sa schimbati destinatia spatiului
Pentru utilizarea exclusiva a spatiului,sunt incidente dispozițiile art. 650 NCC ,
atribuirea în folosinţă exclusivă a părţilor comune se poate face prin decizie adoptată de adunarea generală a asociației de proprietari, cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi.

Potrivit art. 658 NCC
încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu mai multe etaje sau apartamente, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor iar coproprietarii care nu au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de neînţelegere, pe cale judecătorească.

Dupa data de 28.09.2018, data intrarii in vigoare a Legii nr. 196/2018, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor, sunt incidente dispozitiile art. 43,
atribuirea în folosinţă exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu şi ai cotelor-părţi indivize.
Potrivit art. 44 încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din condominii, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.

Concret pentru materializarea interesului dv ar trebui sa parcurgeti procedura de apartamentare,care este operaţiunea tehnico-juridica de dezmembrare a unei constructii =imobil de locuit in comun - inscris deja in cartea funciara, in doua sau mai multe unitati individuale care se inscriu, la randul lor, in carti funciare individuale.