Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Procedura transfer de la un medic de familie in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Procedura transfer de la un medic de familie in contract cu CASMB la un medic de familie in contract cu OPSNAJ

Buna ziua,
Pentru a ma transfera de la un medic de familie care este in contract cu CASMB la un medic de familie care este in contract cu OPSNAJ, exista o anumita procedura ce trebuie urmata? In afara de cererea standard catre medicul de familie.
Medicul de familie la care urmeaza sa ma transfer mi-a spus sa transmit la munca sa se faca transferul contributiilor catre OPSNAJ, insa am sunat la CNAS si mi-au transmis ca nu este nevoie de nicio actiune din partea mea, ca pot ramane inscrisa la CASMB si sa merg la dl doctor care lucreaza cu OPSNAJ, iar ca taxele de la locul de munca se duc oricum catre ANAF, nu catre o anumita casa de asigurari.
Nu stiu daca noul medic de familie mi-a transmis o informatie eronata, sau daca imi scapa ceva.
Ma puteti ajuta cu ceva clarificari din acest punct de vedere?
Multumesc!
loredana.icsulescu, utilizator