Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara.Am o întrebare ptr un specialist in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara.Am o întrebare ptr un specialist in domeniul pensiilor.Am ...

Bună seara.Am o întrebare ptr un specialist in domeniul pensiilor.Am primit decizia de pensionare ptr limită de vîrstă după ce am fost în ultimii 6ani și 4luni în pensie de invaliditate.Pensia mea a crescut în cuantum după acești 6 ani și 4 luni,cu fabuloasa sumă de 50 lei!!! Să înțeleg că acest stagiu asimilat cum se spune este egal cu zero?!Ptr. acești 6,4 ani punctajul meu anual a "crescut"de la 0.93747 ....la 0.96576...Sa zic mersi că nu a scăzut cel puțin?!Pensiile speciale cresc in continuare ,iar nouă pensionarilor contributivi,ne dă 0,03% pe 6,4 ani.Sa mai crezi în democrație?! Mentionez că în timp ce eram în pensie de invaliditate,aveam un stagiu de cotizare de 33 ani și 2 luni,iar acum am 39 ani și 6luni(o viață de om,cum se spune,cine sau citi mai pot atinge astăzi acest stagiu?!) și punctaj 0,96576!!Mai Mentionez că am ieșit la 55 ani ptr pensie de limită de vîrstă cu stagiu redus de cotizare de 23 ani și 4luni, datorită handicapului accentuat, permanent și nerevizuibil.Dar degeaba,praf in ochi,pensie de mizerie..Am avut și 13 ani gr.2 de muncă (1988-2001),nesemnificativ ptr cei de la cnpp,indicele de corecție aplicat în 2016,de 1,09 o mizerie,o discriminare pe față vizavi de indicele de 1,41 din 2022 și 2023.Ptr situații similare și cu un stagiu mult mai redus,o persoană cunoscută de curând și care a ieșit de invaliditate in 2022,are o pensie cu 500 lei mai mare că a mea.Are un indice de corecție cu 32% mai mare că al meu, aceasta este țara lui Budăi și a specialiștilor lui de la ministerul muncii....la muncă mai puțină pensie cît mai mare...
Iorga Niculai, utilizator